Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pensie de intretinere: recurs sau apel?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pensie de intretinere: recurs sau apel?

Daca intr-o hotarare de prima instanta apar in dispozitiv atat "incredintarea minorului" cat si "obligatia la pensia de intretinere", sunt cele doua capete pasibile de apel sau cumva hotararea privind pensia de intretinere este atacabila separat, direct cu recurs?
Accesoriul urmeaza principalul, prin urmare hotararea dvs. este atacabila cu apel si apoi cu recurs, pentru ca aveti capatul principal de cerere - incredintarea.
Daca ati fi avut unic capat de cerere pensie de intretinere, atunci hotararea era atacabila doar cu recurs.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Multumesc pentru raspunsul prompt.