Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Preluat cu sau fara titlu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Preluat cu sau fara titlu?

Un imobil nationalizat în baza Decretului 92/1950, care la acea dată era grevat de o ipotecă pentru o sumă împrumutată de la Creditul Funciar Urban , egală cu suma achitată la cumpărarea imobilului respectiv şi din care s-a restituit băncii doar 10% a intrat în proprietatea statului cu titlu sau fără titlu? Vă mulţumesc!
Cred ca a intrat fara vtitlu, indiferent de modul de dobindire a proprietatii asupra lui, neachitarea credituklui catre o persoana de drept privat nu putea duce la alta concluzie cu toate ca s-ar putea sustine ca potrivit nationalizarii din 1948 asemeneqa institutii de credit au devenit proprietate de stat.
ar fi trebuit fara titlu sa treaca in proprietatea statului.