Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Promisiune bilaterala de vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Promisiune bilaterala de vanzare

Buna seara,

In cazul in care se cumpara un teren in rate, in baza unei promisiune bilaterale de vanzare, promitentul-cumparator poate utiliza terenul respectiv pana la finalizarea platii ratelor si incheierea actului de vanzare cumparare?
Promisiunea este de fapt un antecontract, iar in acest antecontract se stabileste de comun acord cui ii revine uzufructul pana la incheiere contractului efectiv de vanzare .
Daca nu-i este conferit in mod expres acest drept prin promisiunea bilaterala de vanzare-cumparare, nu poate.
Promisiunea nu este un act translativ de proprietate. Nu se poate Decat daca partile au convenit acest lucru in ,conventie. In acest caz fiind notat in cartea funciara.