avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi

Curs practic: Cum aplicăm TVA la tranzacții cu servicii și bunuri în UE/non-UE? | Lector: Delia Cataramă - Tax Partner, Viboal FindEx. Vezi agenda și participă → 

Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurati si persoane aflate in intretinere - ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurati si persoane aflate in intretinere - diferente

explicati-mi si mie diferenta dintre cele 2 categorii!daca e coasigurat nu e automat aflat in intretinere?pe decl 112 se trec coasiguratii in baza certificatului de nastere,casatorie,c.i.,si decl ca nu are venit?apoi eu automat pot sa pun deducere ca persoane aflate in intretinere?multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 16:01, 15 August 2011
Sunt anumite diferente intre persoane coasigurate si persoane in intretinere.

Referitor la coasigurati, ei pot fi copiii (in conditiile stabilite de art. 213 din lg. 95/2006), sotul, sotia si parintii aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Text extras din: Lege nr. 95/2006 - privind reforma în domeniul sănătăţii

"Art. 213. - (1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:
a) toţi copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacă nu realizează venituri din muncă;
b) tinerii cu vârsta de până la 26 de ani care provin din sistemul de protecţie a copilului şi nu realizează venituri din muncă sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat în temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările şi completările ulterioare; soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate; "

Persoanele in intretinere, pentru care se poate acorda deducere pot fi si rude de gradul al doilea, ca: bunici, nepoti, frati/surori, asa cum arata articolele de mai jos, din Codul fiscal.

"90. Pentru ca o persoană să fie în întreţinere, aceasta trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
- existenţa unor raporturi juridice între contribuabil şi persoana aflată în întreţinere;
- persoana fizică întreţinută să aibă venituri impozabile şi neimpozabile mai mici sau egale cu 2.500.000 lei lunar.
Persoana aflată în întreţinere poate avea sau nu domiciliu comun cu contribuabilul în a cărui întreţinere se află.
91. Sunt considerate persoane aflate în întreţinere soţul/soţia contribuabilului, copiii acestuia, precum şi alţi membri de familie până la gradul al doilea inclusiv.
92. În sensul art. 56 alin. (3) din Codul fiscal, în categoria "alt membru de familie aflat în întreţinere" se cuprind rudele contribuabilului şi ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv.
93. După gradul de rudenie rudele se grupează astfel:
- rude de gradul întâi, cum ar fi: părinţi şi copii;
- rude de gradul al doilea, cum ar fi: bunici, nepoţi şi fraţi/surori. "
irina_iris_19 a scris:

explicati-mi si mie diferenta dintre cele 2 categorii!daca e coasigurat nu e automat aflat in intretinere?pe decl 112 se trec coasiguratii in baza certificatului de nastere,casatorie,c.i.,si decl ca nu are venit?apoi eu automat pot sa pun deducere ca persoane aflate in intretinere?multumesc



Coasiguratul reprezinta acel asigurat in sistemul de asigurari sociale de sanatate ,fara plata contributiei ,(sotul,sotia,parintii,),el aflandu-se in intretinerea unui angajat asigurat.Nu toate persoanele aflate in intretinere,au calitate de coasigurat,in schimb toti coasiguratii trebuie sa se afle in intretinerea asiguratului.
Pentru a putea fi inregistrat ca coasigurat,este nevoie de actul de identitate, documente care să ateste relaţia de rudenie sau căsătoria cu persoana asigurată, declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri proprii, precum şi o declaraţie pe propria răspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declară că are în întreţinere persoana respectivă;
Persoanele avand statut de coasigurat, pot fi trecute la deducerea personala suplimentara a asiguratului respectiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copilul absolvent poate fi coasigurat al unuia din parinti? patriciaadina patriciaadina Buna ziua .Am urmatoarea dilema: un angajat are fiul in varsta de 23 de ani , absolvent al facultatii , la zi , sesiunea iulie 2011.Fiul nu inregistreaza nici ... (vezi toată discuția)
Coasigurati vs. persoane in intretinere denisa2011 denisa2011 Care este diferenta intre coasigurati si persoane in intretinere? nu este acelasi lucru?as vrea o baza legala va rog (vezi toată discuția)
Deducere suplimentara copil major cu venit 250 somaj anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca salariatul mai beneficiaza de deducere suplimentara pentru copil, care are varsta de 19 ani, nu mai continua cu ... (vezi toată discuția)