Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... deducere suplimentara copil major cu venit 250 somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

deducere suplimentara copil major cu venit 250 somaj

Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti daca salariatul mai beneficiaza de deducere suplimentara pentru copil, care are varsta de 19 ani, nu mai continua cu studiile si beneficiaza de somaj in cunatum de 250 lei ?
Daca da, mai beneficiaza si de asigurarea de sanatate , fiind coasigurat ?

Multumesc anticipat!
Copilul major nu poate fi coasigurat. El poate fi declarat de parinte ca persoana in intretinere, indiferent de varsta, daca nu are sau are venituri pana la 250 lei.
In cazul dvs., fiul angajatului are somaj de 250 lei, nu mai poate fi persoana in intretinerea parintelui. Dar beneficiaza de asigurare de sanatate prin faptul ca este somer, contributia fiind platita de AJOFM..

HG nr.44/2004 - norme de aplicare a Codului fiscal:
89. Obligaţia stabilirii persoanelor aflate în întreţinerea contribuabilului în funcţie de care se atribuie deducerea personală este în sarcina plătitorului de venit din salarii, la funcţia de bază.
90. Pentru ca o persoană să fie în întreţinere, aceasta trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
- existenţa unor raporturi juridice între contribuabil şi persoana aflată în întreţinere;
- persoana fizică întreţinută să aibă venituri impozabile şi neimpozabile mai mici sau egale cu 250 lei lunar.
Persoana aflată în întreţinere poate avea sau nu domiciliu comun cu contribuabilul în a cărui întreţinere se află.
91. Sunt considerate persoane aflate în întreţinere soţul/soţia contribuabilului, copiii acestuia, precum şi alţi membri de familie până la gradul al doilea inclusiv.
92. În sensul art. 56 alin. (3) din Codul fiscal, în categoria "alt membru de familie aflat în întreţinere" se cuprind rudele contribuabilului şi ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv.
93. După gradul de rudenie rudele se grupează astfel:
- rude de gradul întâi, cum ar fi: părinţi şi copii;
- rude de gradul al doilea, cum ar fi: bunici, nepoţi şi fraţi/surori.

Ordinul 617/2007:

ART. 27
(1) Persoanele asigurate în baza art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din lege, respectiv soţul, soţia şi pãrinţii fãrã venituri proprii, aflate în întreţinerea unei persoane asigurate, denumite în continuare coasiguraţi, îşi pãstreazã calitatea de asigurat şi drepturile care decurg din aceasta numai în perioada în care persoana în a cãrei întreţinere se aflã are calitatea de asigurat.
(2) Coasiguraţii nu pot avea la rândul lor coasiguraţi în baza art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din lege.
dar ati specificat ca venituri mai mici sau egale cu 250 lei, copilul major avand chiar 250 lei somaj....de ce sa nu beneficieze de deducere suplimentara ?

dupa cele 6 luni de somaj, in cazul in care nu reuseste sa se angajeze, il pot trece iar la deducere suplimentara ?
Scuze, n-am fost atenta la completarea cu " egale cu 250 lei", din prevederea legala.
Are dreptul la deducere atata timp cat venitul realizat nu depaseste 250 lei.
ana-cer, moderator
avand somaj --- are calitatea de asigurat

sa presupunem ca nu ar avea somaj, copilul major avand dreptul la deducere suplimentara, are si calitatea de asigurat ?

nu-mi sunt clare cele 2 spete....deducerea suplimntara si calitatea de asigurat, daca beneficieze de una , implicit beneficiezi si de cealallta ?

va multumesc pentru raspunsuri!
Pentru deducere suplimentara sunt acceptate rudele pana la gradul II ale angajatului sau sotului/sotiei acestuia, rude care au venituri pana la 250 lei inclusiv.
Pentru calitatea de coasigurat sunt acceptate doar urmatoarele persoane: parintii sau sotul/sotia angajatului, persoane care nu realizeaza deloc venituri si declarate ca persoane aflate in intretinere.
Coasiguratii sunt o categorie restransa de persoane in intretinere.
Copiii majori fara venituri nu pot fi coasigurati, desi pot fi persoane in intretinere.
ana-cer, moderator