Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deduceri suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deduceri suplimentare

Persoanele care sunt luate in intretinerea unui salariat devin automat coasigurati si pot beneficia de asigurarea de sanatate a salariatului? Multumesc!
Nu. Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate. Asadar, au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.
Copiii nu fac parte din categoria persoanelor ce pot beneficia de asigurare fara plata contributiei in calitate de coasigurati ai salariatului.

Potrivit Codului Fiscal, persoana în întreţinere poate fi soţia/soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile şi neimpozabile, nu depăşesc 250 lei lunar.
Cornel Vasile, Consilier juridic