Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Coasigurat - fratele meu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Coasigurat - fratele meu

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca legea permite ca fratele meu sa fie coasigurat la unu din frati/surorile sale.
sadaka, utilizator
Citez:
Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate. Asadar, au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.
Copiii nu fac parte din categoria persoanelor ce pot beneficia de asigurare fara plata contributiei in calitate de coasigurati ai salariatului.
DlGoe, utilizator