Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Monitorizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Monitorizare

Este legala monitorizarea fara anuntarea salariatului a activitatii la statia de lucru(PC) de la postul de munca?
Este legala interventia angajatorului la PC-ul salariatului de la locul de munca(fara anuntarea acestuia) pentru blocarea accesului salariatului la anumite aplicatii la care avea acces pana la acel moment?
Daca PC-ul este al angajatorului, da se pot bloca anumite aplicatii. Monitorizarea este ilegala daca angajatul nu a fost notificat.
Am o intrebare: ce intelege costel58 prin monitorizare? este foarte important. sau mai bine zis cand monitorizarea efectuata de angajator este ilegala si cand aceasta este legala?
Urmarirea traficului intranet inclusiv email(nu discut de internet)
Daca monitorizarea este efectuata de firma unde lucrati sau printr-un serviciu externalizat si mai ales avand in vedere ca este vorba de intranet(adica un domeniu personalizat al firmei, de LocalAreaNetwork-ul acesteia) este absolut legal. Eu ca angajator am voie sa imi urmaresc angajatii: ce fac, ce lucreaza, ce printeaza, ce acceseaza etc. Inclusiv mail-urile. Vorbesc de mail-ul de serviciu. Statia PC este proprietatea angajatorului si deci tot ceea ce se executa pe statia cu pricina ii apartine. Mail-ul personal e putin mai delicat...
Se pot folosi in instanta astfel de elemente ca probe impotriva salariatului? Cat de credibile sunt ele fiind produse chiar de angajator?