Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de prestari servicii ingrijire persoana in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de prestari servicii ingrijire persoana in varsta bolnava

Se poate intocmi un contract de prestari servicii intre familia apartinatoare si o persoana care urmeaza sa ingrijeasca o persoana in varsta, bolnava, cu plata contributiilor legale la stat (CAS, pensie) in asa fel incat persoana care presteaza serviciul sa beneficieze de continuitate in munca? Care este cadrul legal?
Nu contract de prestari servicii, ci contract de munca, ptr ca angajatorul poate fi si persoana fizica.
Multumesc! Dar care este salarizarea minima care poate fi avuta in vedere in contract si numarul minim de ore pe zi?
Saalriul minim brut pe luna care se poate trece intr-un c.i.m. este de 670 lei ... durata timpului de munca acre se poate prevedea in c.i.m. poate fi de la 1 ora/zi - 8 ore/zi , dar se poate trece si 5 ore/sapt , 10 ore/luna etc.
OK ! Multumesc
Revin cu o intrebare :
Fata de valoarea minima de 670 lei din contractul de munca, cat vor fi cotele de CAS, contributia de pensie si impozitul? Toate trei sunt obligatia angajatorului?
Multumesc