avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariul minim pe economie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariul minim pe economie

As dori sa stiu cat trebuie sa plateasca la stat o firma pt un angajat care e incadrat cu salariul minim pe economie 670 lei?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 23:33, 23 Noiembrie 2011
salariatul, prin societate, 160lei.
societatea 186lei.
Sume referitoare la angajat:
Salariul brut 670
Bonuri de masa 0
Sporuri impozabile 0

Reţineri angajat

CAS individual 10.5 % 70
ªomaj 0.5 % 3
Asigurări de sănătate 5.5 % 37
Deducere personală funcţie de bază 250
Impozit pe salariu 50
Sporuri neimpozabile 0
Salariul net 510

Reţineri angajator

CASS 5.2 % 35
ªomaj 0.5 % 3
CAS 20.8 % 139
FNUASS 0.85 % 6
Fond de risc si accidente 0.4 %* 3
Fond creanţe salariale 0.25 % 2

* Fondul de risc si accidente este retinut in functie de codul CAEN. In acest calculator este luata in calcul valoarea minima de 4%.

Angajatul plăteşte la bugetele de stat 160
Angajatorul plăteşte la bugetele de stat 188

[ link extern ]


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu net ciprianSTOICA ciprianSTOICA ce salariu net primeste un angajat care are salariul brut 670ron si cum se calculeaza cota pt fiecare contributie in parte? (vezi toată discuția)
Taxe lunare platite de un srl irinarares irinarares buna ziua am un srl si platesc lunar 350 de lei taxe bani pe care ii dau contabilului si el imi face toate platile.Nu am cunostinte in contabilitate motiv ... (vezi toată discuția)
Contributii angajat/angajator in cazul in care salariul angajatului este cel minim anditaru anditaru as dori sa stiu cat trebuie sa platesc la stat pt.un salariat care primeste salariul minim pe economie.670 ron. Daca se poate in cifre nu in procente (vezi toată discuția)