Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata salariu pe card
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata salariu pe card

buna ziua,
Lucrez in invatamant si doresc sa aflu daca contabila din unitatea unde lucrez ma poate obliga sa primesc bani pe card eu dorind sa ii primesc bani in mana pe stat de plata
va multumesc
Lucrati in mediul rural sau urban?
In mediul urban
Curtea Constituţională a admis, prin Decizia nr. 859/2009, excepţia de neconstituţionalitate, formulată de Avocatul Poporului şi a constatat că prevederile art. 5-8 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 149/2007 sunt neconstituţionale, în măsura în care din acestea se înţelege că plata prin card a drepturilor salariale ale salariaţilor din instituţiile publice este obligatorie.
cum procedez sa specific lucru acesta care articol il mentionez in crererea care o inaintez unitati
Invocati art.166 alin.2 C.mun. care prevede, pe cale de interpretare, ca nu este obligatorie ca plata salariului sa se faca prin card.

Invocati si art.5 din OUG nr.149/2007 care prevede ca, ministerele, celelalte organe de specialitate ale administratiei publice centrale si locale, precum si institutiile publice din subordinea acestora, indiferent de sistemul de finantare, vor lua masurile necesare achitarii drepturilor salariale prin intermediul cardurilor pentru angajatii care opteaza pentru aceasta modalitate de plata."
Cornel Vasile, Consilier juridic