Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj prin mediator
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj prin mediator

cind partile se inteleg, cum se desfasoara(procedeaza) partajul prin mediator?!
(acte, costuri, etc.)
multumesc
Initiati actiunea in instanta, platiti taxa de timbru, mergeti la un mediator unde discutati partajul si incheiati un acord de mediere, platiti onorariul mediatorului, la primul termen dat de instanta depuneti acordul de mediere si solicitiati recuperarea taxei de timbru. Este cea mai ieftina modalitate de realizare a partajului.
Buna ziua!
Asa cum s-a aratat deja mai sus, pasii sunt: depunerea cererii la instanta competenta, incheierea acordului de mediere si depunerea acordului la instanta, dupa care se poate cere, de catre cel interesat, restituirea taxei judiciare de timbru (3%), daca aceasta s-a achitat. In plus, este util sa stiti ca, acordul de mediere se poate depune la instanta competenta si inaintea termenului stabilit. In ce priveste
actele
, in principiu, aveti nevoie de toate documentele personale, precum si de documentele care atestă dreptul de proprietate asupra bunurilor pe care le detineti impreuna cu partenerul de viata. Costurile dumneavoastra privind plata mediatorului le veti stabili, prin negociere, cu mediatorul, nu exista un onorariu fix, prestabilit, dar, de regula, obtinerea partajului prin depunerea unui acord de mediere la instanta, este intr-adevar cea mai putin costisitoare, civilizata si rapida cale. Va felicit pentru alegerea facuta!
Pentru mai multe detalii, va sugerez sa luati legatura cu un mediator, informarea si consilierea privind medierea este gratuita. Puteti gasi un mediator pe site-ul www.cmediere.ro.
Va doresc o zi placuta!
Calina Sorescu, Mediator
multumesc frumos, dar daca noi ne-am inteles si una din parti renunta la partaj, care ar fi calea cea mai ieftina si rapida!?
multumesc anticipat!