Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... contract de imprumut poate fi cedat unei firme de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

contract de imprumut poate fi cedat unei firme de recuperare?

Buna seara.

Am si eu nevoie de un raspuns la urmatoarea intrebare.
In urma cu 1 an am imprumutat o persoana fizica cu o suma destul de mare de bani si am facut un contract de imprumut scris de mana. Intrebarea mea este daca se poate, este LEGAL, sa apelez la o firma de recuperare a datoriei sau trebuie mers in instanta lucru care stiu ca dureaza foarte mult.
ma intereseaza varianta in care sa pot sa cesionez unei firme specializate valoare imprumutului. Sa primesc de la aceasta firma o parte din bani urmand ca de aici in colo sa fie problema lor cum vor recupera banii.
Atunci cautati pe internet o firma de recuperari creante si gata!
aveti idee cam cat ar putea fi procentul (comisionul, onorariul) unei astfel de firme. Mi-ati putea indica o astfel de firma. Din ce am cauta pe internet am gasit doar firme care se ocupa de datori catre banci sau persoane juridice. Multumesc
Salut,daca exista o astfel de firma ar analiza solvabilitatea debitorului, daca n ar mai avea ce recupera n ar plati nimic pe creanta.Daca considerati ca mai aveti ce recupera de la respectivul trebuie mers in instanta daca nu, e o cheltuiala inutila pentru ca legea e destul de permisiva in aceste cazuri.Va dau un exemplu simplu : debitorul nu are nici un bun ce ar putea fi executat silit doar salariu de 700 ron ,il puteti executa pentru 1/3 din acesta ,daca aveti suma mare o sa dureze foarte mult.Exista foarte multe "portite " prin care un debitor poate scapa.Eu cel putin asa stiu .