Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Ce se intampla cu cu certificatul de casatorie dupa divort,ce directie capata? ce face cu el dupa pronuntarea divortului?
Asta ar trebui sa ramana la dosar. Un ex al hotararii ajunge si la starea civila, certificatul va fi nul
bucuresco a scris:

Ce se intampla cu cu certificatul de casatorie dupa divort,ce directie capata? ce face cu el dupa pronuntarea divortului?

Prin desfacerea casatoriei, certificatul de divort se declara nul.
De aceea aveti obligatia de a-l depune in original la dosar, pentru a fi anulat.
Dvs. veti folosi mai departe hotararea de desfacerea casatoriei, dupa ramanerea definitiva si irevocabila, pentru schimbarea numelui, a adresei, ...si tot ce mai contine acea sentinta.

Marcel Mihalache, Avocat
MULTUMESC MULT
Intrebam deoarece cum e si normal trebuie sa ramana la dosar nul si cred ca la fel si ce a REDACTAT grefierul de sedinta trebuie sa se afle tot la dosar NU? domnule avocat?INTREBAM DEOARECE LA DOSARUL MEU
nuexista decat hotararea de divort a mea care nu am ridicat-o nici acum .
Hotararea de divort va fi comunicata acasa si ramane definitiva si irevocabila dupa 30 de zile de la comunicare, daca nicio parte n-o mai ataca.
Restul documentelor raman la dosar.