Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegare sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegare sau nu?

Buna seara. De cateva zile ma confrunt cu o problema survenita la locul de munca, si anume: In cadrul firmei la care activez, sunt incadrat pe post de informatician, cel putin asa mi s-a adus la cunostinta.
Trecand peste acest lucru, de anul trecut din toamna, am fost "delegat" in cadrul unei companii, unde trebuie sa imi desfasor activitatea in cadrul unui proiect comun cu acea companie.
Programul de lucru din contractul meu de munca, este de 8h/zi. In cadrul companiei este de 8h+1pauza de masa.
Problema este urmatoarea. Mie nu mi s-a adus la cunostinta nimic in scris cu privire la o delegare cu acte in regula. Nu am semnat absolut nimic in plus, pentru desfasurarea activitatii la noul loc de munca.
Unul din superiorii din cadrul companiei unde am ajuns, sustine sus si tare, ca eu trebuie sa stau cele 9h pe zi, deoarece compania plateste pentru serviciile mele (servicii care momentan sunt oprite.)
De mai bine de 6 luni, proiectul stagneaza, iar de lucru imi gaseste acel superior, doar pentru a nu se simti ca plateste pentru faptul ca eu stau degeaba.
Pe langa faptul ca pentru acele noi indatoriri nu am efectuat nici un curs, au devenit obligatii de serviciu, cu termene de finalizare.
Va rog sa ma lamuriti ce ar trebui sa fac in aceasta situatie, cel putin din punct de vedere legal.
Multumesc.
raduandrei, utilizator
Eu nu cred totusi ca este vorba de o delegare, ci mai degraba de o detasare.
Spun asta, deoarece delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni.
Ea insa se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului.
In conditiile in care lucrati deja la alta unitate de peste 6 luni, tind sa cred ca este detasare.
Detasarea este actul prin care se dispune schimbarea temporara a locului de munca, din dispozitia angajatorului, la un alt angajator, in scopul executarii unor lucrari in interesul acestuia.
Detasarea poate fi dispusa pe o perioada de cel mult un an, si in mod exceptional, perioada detasarii poate fi prelungita pentru motive obiective ce impun prezenta salariatului la angajatorul la care s-a dispus detasarea, cu acordul ambelor parti, din 6 in 6 luni.
De retinut, pe durata detasarii salariatul beneficiaza de drepturile care ii sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detasarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detasat.
Vedeti art. 45, 46, 47 Codul muncii republicat.

Am inteles, insa eu primesc drepturile salariale de la angajatorul meu, nefiind niciodata pus in discutie re-un drept din partea companiei la care am fost detasat.
Art. 45. [detaşarea]
1. Principiul simetriei actelor juridice impune forma scrisă a detaşării, ca
modificare a contractului individual de muncă, fără însă ca această formă să
reprezinte o condiţie de validitate.

Prin modificarea contractului de munca, nu se presupune semnarea de catre mine a unui act aditional?
Conform adnotarii 3 din art 45, si anume
3. Contractul individual de muncă încheiat cu angajatorul iniţial se suspendă
pe perioada detaşării, în ceea ce priveşte efectele esenţiale, fiind cedat
temporar angajatorului la care s-a făcut detaşarea.

contractul meu de munca, nu a fost cedat companiei la care am fost detasat.
De aici reiesind faptul ca nu sunt detasat, sau se produce o ilegalitate.
Art. 47. [protecţia salariatului detaşat]
(1) Drepturile cuvenite salariatului detaşat se acordă de angajatorul la care sa
dispus detaşarea.

Iar faptul ca drepturile cuvenite salariale sunt acordate in continuare de catre angajatorul meu, inca o data detasarea pare sa iasa din discutie.
Gresesc?
Va multumesc pentru promptitudine.
Faptul ca drepturile dvs. sunt in continuare achitate de angajatorul initial nu este un indiciu ca nu ar fi vorba de detasare.
Art. 47 alin (4). Daca angajatorul la care s-a dispus detasarea nu isi indeplineste integral si la timp toate obligatiile fata de salariatul detasat, acestea vor fi indeplinite de angajatorul care a dispus detasarea.
Pe mine ma face sa cred ca nu este vorba de delegare, pentru ca perioada de cand sunteti plecat a depasit cadrul legal prevazut pentru delegare.
Va sfatuiesc sa luati legatura cu angajatorul si sa-l intrebati care este statutul dvs. acuma.
Nu ne spuneti nimica despre distanta la care sunteti detasat (delegat), puteti beneficia de diurna.
Pai si nu ar fi trebuit sa mi se aduca la cunostinta oficial, faptul ca am fost detasat?
Nu ar fi trebuit sa semnez un act ceva?
Atat timp cat am dreptul de a-mi alege drepturile favorabile mie, nu ar fi trebuit sa mi se expuna cele doua variante?
Atat in cazul detasarii, cat si in cazul delegarii, programul de lucru este cel din locatia in care am fost detasat, chiar daca programul din contractul meu de munca este e 8 ore?
Atributiile si obligatiile care imi sunt aduse, si care nu au nici o legatura cu proiectul pentru care am fost detasat, sunt obligat sa le indeplinesc?
Detasarea/delegarea a fost facuta in aceeasi localitate, respectiv Bucuresti, deci diurn iese din discutie.
Va multumesc pentru timpul acordat.
O seara buna in continuare, va doresc.