Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie a urmatoarelor persoane
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie a urmatoarelor persoane

doamna 57 ani, nascuata pe 20 august 1954 36 ani vechime fara grupa a 2-a
sotul doamnei nascut pe 9 februarie 1954, 39 ani vechime din care 15 ani grupa a 2-a.
Doresc sa se intereseze daca pot iesi la pensie anticipata sau de limita de varsta dupa noua lege a pensiilor.

va multumim anticipat
Doamna:Limita de varsta la 59 de ani si 10 luni.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 54 de ani si 10 luni.Pentru pensie anticipata fara penalizare
,trebuie indeplinita si conditia de stagiu care este de 37 de ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare,conditia de stagiu este de 29 ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.Penalizarea la acest moment(august 2011)este de 25,5% pentru cele 34 luni de anticipare.
Domnul:Limita de varsta la 62 de ani.Reducere de 3 ani a varstei standard de pensionare,pentru anii de grupa.Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 60 de ani.Pentru pensie anticipata fara penalizare conditia de stagiu este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare,conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Penalizarea pentru cele 24 de luni de anticipare va fi de 18%..