avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie a urmatoarelor persoane
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie a urmatoarelor persoane

doamna 57 ani, nascuata pe 20 august 1954 36 ani vechime fara grupa a 2-a
sotul doamnei nascut pe 9 februarie 1954, 39 ani vechime din care 15 ani grupa a 2-a.
Doresc sa se intereseze daca pot iesi la pensie anticipata sau de limita de varsta dupa noua lege a pensiilor.

va multumim anticipat
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:30, 19 August 2011
Doamna:Limita de varsta la 59 de ani si 10 luni.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 54 de ani si 10 luni.Pentru pensie anticipata fara penalizare
,trebuie indeplinita si conditia de stagiu care este de 37 de ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare,conditia de stagiu este de 29 ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.Penalizarea la acest moment(august 2011)este de 25,5% pentru cele 34 luni de anticipare.
Domnul:Limita de varsta la 62 de ani.Reducere de 3 ani a varstei standard de pensionare,pentru anii de grupa.Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 60 de ani.Pentru pensie anticipata fara penalizare conditia de stagiu este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare,conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Penalizarea pentru cele 24 de luni de anticipare va fi de 18%..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata sau pentru limita de varsta? vali_ff vali_ff Buna ziua. Am si eu cateva intrebari pentru dumneavoastra. Mama mea este nascuta in 10.07.1957 si ar dori sa iasa la pensie la termen sau anticipata, anul ... (vezi toată discuția)
Varsta limita pentru pensionare marin1981 marin1981 Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi ... (vezi toată discuția)
La ce varsta ma pot pensiona? ContSters253743 ContSters253743 Buna ziua am si eu cateva nelamuriri in legatura cu varsta de pensionare limita de varsta/pensionare anticipata. Sunt nascuta pe 29.01.1957 am 21 de ani si 3 ... (vezi toată discuția)