Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... CADRU LEGAL ANGAJARE LA O ASOCIATIE DE PROPRIETARI
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

CADRU LEGAL ANGAJARE LA O ASOCIATIE DE PROPRIETARI

Vreau sa stiu conform noului cod al muncii, care este cadrul legal pentru angajarea ca presedinte al asociatiei de proprietari. Va multumesc !
#-o
Presedintele nu este un angajat al Asociatiei de Proprietari (administratorul este). Prin decizia Adunarii Generale, presedintele poate primi o indemnizatie.
Presedintele asociatiei de proprietari se alege si poate fi indemnizat pe baza unui contract de mandat care este similar din punct de vedere al contributiilor catre stat unui CIM (mai putin contributia la somaj).
Presedintele asociatiei poate fi remunerat si in baza unui contract individual de munca.
Asta ar presupune ca un presedinte de asociatie sa fie angajat de asociatie, ceea ce nu e, ca e ales.
Din punct de vedere al contributiilor catre stat la un contract de mandat se platesc aproape toate ca si la CIM, in afara de somaj (asigurat si angajator).
Cadrul legal este o norma dispozitiva si nu imperatva , in ceea ce priveste contractul de mandat .... prin urmare, chiar daca este ales el poate fi angajat si cu c.i.m. ...poate pe durata determinata...
Cornel Vasile, Consilier juridic