Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... salariu presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

salariu presedinte

buna ziua!
as vrea sa va rog sa-mi spuneti daca un presedinte de asociatie de proprietari trebuie sa aiba contract de munca chiar daca are 70 de ani
si daca la 100 lei salariu brut se oresc datoriile catre buget
multumesc!
Pai are dreptul la remuneratie indiferent de varsta (daca asa s-a hotarat la nivel de asociatia, ca functia e remunerata).
Daca credeti ca, datorita varstei inaintate, nu-si indeplineste atributiile, puteti propune schimbarea lui, dar aceasta e exclusiv hotararea membrilor asociatiei, adica a proprietarilor.
Si da, se platesc datoriile catre buget, indiferent cat e salariul, cu observatia ca in acest moment pt. salariul pe care-l platiti presedintelui nu respectati salariul minim pe economie, care e de 500 lei pt. norma intreaga, iar cea mai mica norma zilnica e de 2 ore, corespunzator unui salariu de 125 lei brut.
multumesc!
Preşedintele asociaţiei de proprietari poate fi remunerat, pe bază de contract de mandat, potrivit art. 32 alin. (1) din Legea nr. 230/2007, în limitele bugetului de venituri şi cheltuieli aprobat prin hotărâre a adunării generale, nu in baza unui CIM.Suma o stabileste tot adunarea generala a asociatiei.
Presedintele asociatiei de proprietari poate fi remunerat :
1. pe baza unui contrcat de mandat
sau
2. pe baza unui c.i.m.

Art.32 alin.1 din Legea nr.230/2007 nu interzice remunerarea in baza unui contract individual de munca. Textul citat prevede ca poate fi remunerat in baza unui contrcat de mandat.
elis a scris:

Presedintele asociatiei de proprietari poate fi remunerat :
1. pe baza unui contrcat de mandat
sau
2. pe baza unui c.i.m.

Art.32 alin.1 din Legea nr.230/2007 nu interzice remunerarea in baza unui contract individual de munca. Textul citat prevede ca poate fi remunerat in baza unui contrcat de mandat.

Corect! Iar autorul topicului vorbea de un contract de munca si, deci, de un salariu care trebuie sa fie cel putin la nivelul minim stipulat in CCMN.