Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... salariu presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

salariu presedinte

buna ziua!
as vrea sa va rog sa-mi spuneti daca un presedinte de asociatie de proprietari trebuie sa aiba contract de munca chiar daca are 70 de ani
si daca la 100 lei salariu brut se oresc datoriile catre buget
multumesc!
In asociatia de proprietari sunt persoane care sut platite pe baza de contract de munca (ce primesc salarii) si persoane platite pe baza de contracte de mandat, contract civil, conventii (ce primesc indemnizatii).
Atat salariile cat si indemnizatiile se impoziteaza la asociatie. Asociatia depune declaratiile la finante si vireaza aceste retineri.
Nu trebuie sa declare la finante cel care primeste salariu sau indemnizatia, ci asociatie, pentru toti cei platiti.
Dar cu ce va nemultumit si mai ales daca ar fi trebuit sa declare cu ce va avantaja pe dumneavoastra? Poate ne lamurim impreuna.