Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societatile comerciale romanest cu asociati straini
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societatile comerciale romanest cu asociati straini

Buna ziua
Am si eu o intrebare.Lucrez la o societate comerciala romaneasca care are doi asociati :unul este persoana fizica cu cetatenie turca si franceza iar celalalt este o persoana juridica turceasca .Am auzit ca a aparut o lege care modifica unele conditii pentru societatile care au asociati straini :modificare de capital etc.
Va rog ,daca puteti, sa ma ajutati cu acesta lege .Multumesc
Legea nr.31/1990 a societatilor comerciale, din aprilie a.c., nu a mai fost modificata. Singura lege care modifica domeniul comercial este Noul Cod civil care va intra in vigoare la 1 octombrie 2011 si care abroga codul comercial actual si instituie dreptul comun in materia societatilor. Cititi de la art.1881 NCC .
multumesc mult ,acum ma duc sa citesc
Deocamdata Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale reglementeaza problemele legate de dvs.: - majorare sau diminuare de capital social; conditii pentru a avea calitatea de asociat roman sau strain, persoana fizica sau persoana juridica.