avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tutela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tutela

Tutela se poate oferi de un parinte supravietuitor alte familii?
de exemplu,
Mama a decedat, iar tatal doreste incredintarea minorului spre ingrijirea acestuia de catre o familie pana la majorat..
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 14:54, 19 August 2011
Art. 113 din Cod familie spune:
in cazul in care ambii parinti fiind morti, necunoscuti, decazuti din drepturile parintesti, pusi sub interdictie, disparuti ori declarati morti, copilul este lipsit de ingrijirea ambilor parinti se insitituie tutela.
Tutela se exercita numai in interesul minorului.
Au obligatia ca in termen de cel mult cinci zile de la data cand afla de existenta unui minor lipsit de ingrijire parinteasca, in cazurile prevazute in art. 113, sa instiinteze autoritatea tutelara:
a) persoanele apropiate minorului, precum si administratorii si locatarii casei in care locuieste minorul;
b) serviciul de stare civila, cu prilejul inregistrarii mortii unei persoane, precum si biroul notarial de stat, cu prilejul deschiderii unei mosteniri;
c) instantele judecatoresti, procuratura si militia, cu prilejul pronuntarii, luarii sau executarii unor masuri privative de libertate;
d) organele administratiei de stat, organizatiile obstesti, institutiile de ocrotire, precum si orice alta persoana.
Nu poate fi tutore:
a) minorul sau cel pus sub interdictie;
b) cel decazut din drepturile parintesti sau declarat incapabil de a fi tutore;
c) cel caruia i s-a restrans exercitiul unor drepturi politice sau civile, fie in temeiul legii, fie prin hotarare judecatoreasca, precum si cel cu rele purtari;
d) cel lipsit, potrivit legii speciale, de dreptul de a alege si de a fi ales deputat;
e) cel care, exercitind o alta tutela, a fost indepartat din aceasta;
f) cel care, din cauza intereselor potrivnice cu ale minorului, nu ar putea indeplini sarcina tutelei.
Cand vreuna dintre imprejurarile aratate in prezentul articol se iveste in timpul tutelei, tutorele va fi indepartat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tutela pentru un minor badescucorina badescucorina cum se poate obtine tutela unui minor avand ambii parinti decedati (vezi toată discuția)
Declaratie pe proprie raspundere - situatiile prevazute de art.113 cod civil bibliopod bibliopod In cadrul procesului de punere sub interdictie a mamei mele si numirea mea ca tutore mi-a fost solicitata o declaratie pe proprie raspundere ca nu ma aflu in ... (vezi toată discuția)
Dobindire statut de tutore fimir fimir Este vorba de mama mea,eu fiind unicul fiu,ea fiind divortata de tatal meu.Problemele de acum urmeaza.Ea este bolnava,sufera de Parkinson fiind internata in ... (vezi toată discuția)