Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul de functii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul de functii

sant asistenta medicala intr-o institutie si vreau sa stiu daca pot sa lucrez in aceeasi institutie pe alta functie cu studii superioare, cu o jumatate de norma
Puteti lucra in cadrul aceleiasi institutii avand doua contracte de munca.
Art. 35 Codul muncii prevede:
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
Cornel Vasile, Consilier juridic