Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... asistent personal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

asistent personal

as dori sa stiu daca sant asistent per al copilului cu handicap accentuat pot sa am drept de lucru cu o jumatate de norma?
În Codul Muncii, la art 35 este stipulat acest drept sub rezerva incompatibilităţii:
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

În Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap nu se menţioneaza o asemenea incompatibilitate.
Bună seara sunt asistent personal pt fetita mea cu handicap angajata la program de 8ord mai pot lucra si în alta parte cu acte în regula?

aty_ssss a scris:

as dori sa stiu daca sant asistent per al copilului cu handicap accentuat pot sa am drept de lucru cu o jumatate de norma?

Măriuca 1, utilizator
Da, mai puteti lucra.