Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... divort-partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

divort-partaj

buna ziua! am 33 ani,sunt casatorit de 12 ani si un copil de 3 ani. Vreau sa divortez si vreau sa stiu daca bunurile dobandite in timpul casatoriei se impart la jumate la partaj?, Specific ca avem o casa si 2 masini....din aceste "bunuri" ii revine si copilului ceva?????? cineva mi-a spus ca nu se poate vinde casa si impartii la jumatate daca exista un minor la mijloc, e adevarat? astept raspuns URGENT,va rog! Va multumesc!!
Da, bunurile dobandite in timpul casatoriei se impart la jumatate.
da, bunurile cumparate in timpul casatoriei se impart pe jumatate, sau valoarea lor. Daca locuinta nu se poate imparti comod in natura, va fi atribuita sotului care o cere, cu conditia sa-l despagubeasca pe celalalt sot. daca nici unul n-o doreste ( casa ) sau nu-l poate despagubi pe celalalt, se vinde si banii se impart pe jumatate.. oricati copii ati avea.
Daca bunurile au fost cumparate in timpul casatoriei atunci sunt bunuri comune si se prezuma ca fiecare are 1/2 din casa. Daca unul dintre soti poate dovedi ca a contribuit cu mai mult la achizitionarea casei poate obtine o cota-parte mai mare.

Copii nu au nici un drept in cazul divortului.

Bunurile se pot vinde sau pot fi acordate uneia dintre parti cu obligatia de plata a unei sulte.
Legea prezuma o cota de 50% dar dupa partaj cotele pot fi diferite.
Copilului nu ii revine nimic cu ocazia partajului, el va avea un drept la mostenire dupa decesul persoanei la a carei mostenire va veni.
Bunurile nu se impart neaparat la jumatate (chiar daca este vorba si de un minor). Daca unul dintre soti cere mai mult de 50% si poate demonstra ca a avut venituri mai mari decat celalalt, atunci va avea castig de cauza.