Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se poate concediu medical fara indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se poate concediu medical fara indemnizatie

Buna ziua,
As dori sa stiu daca se poate acorda concediu medical fara indemnizatie (adica fara plata acestuia). Un prieten care lucreaza in M.A.I. urmeaza ca incepand cu 01.10.2011 sa fie concediat si doreste sa intre in concediu medical pana pe 01.01.2012 pentru a putea beneficia de plati compensatorii. Problema este ca daca 30.09.2011 este prima zi de CM, pana pe 01.01.2011 aduna 93 zile de CM iar pt acele 3 zile peste cele 90 trebuie sa mearga la comisie. Poate beneficia de CM iar acele zile peste 90 de CM sa nu i se poata plati a.i. incetarea raporturilor de munca sa inceteze cu 02.01.2012?
nu exista concediu medical fara plata. sunt doua chestiuni separate.
1. OUG 158/2005
Art. 13.
(1) Durata de acordare a indemniza?iei pentru incapacitate temporarã de muncã este de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotitã din prima zi de îmbolnãvire.
(2) Începând cu a 91-a zi, concediul se poate prelungi de cãtre medicul specialist pânã la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al asigurãrilor sociale.
2. Care este problema daca este nevoie sa va prezentati la medicul specialist sau la medicul expert al asigurarilor sociale?
Care este problema daca este nevoie sa va prezentati la medicul specialist sau la medicul expert al asigurarilor sociale?

Este o mare problema avand in vedere diagnosticul : "doreste sa intre in concediu medical pana pe 01.01.2012 pentru a putea beneficia de plati compensatorii".

este ofsaid la problema!Puteti vedea de o intrerupre (suspendare) doar cu acordul partilor!CFS este singurul fara plata!CM intotdeauna este cu plata!
aleksutzu a scris:

Buna ziua,
As dori sa stiu daca se poate acorda concediu medical fara indemnizatie (adica fara plata acestuia). Un prieten care lucreaza in M.A.I. urmeaza ca incepand cu 01.10.2011 sa fie concediat si doreste sa intre in concediu medical pana pe 01.01.2012 pentru a putea beneficia de plati compensatorii. Problema este ca daca 30.09.2011 este prima zi de CM, pana pe 01.01.2011 aduna 93 zile de CM iar pt acele 3 zile peste cele 90 trebuie sa mearga la comisie. Poate beneficia de CM iar acele zile peste 90 de CM sa nu i se poata plati a.i. incetarea raporturilor de munca sa inceteze cu 02.01.2012?

Incercati varianta unei adeverinte medicale pt. motivarea absentelor pt. cele 3 zile...
daca angajatorul va dori sa va motiveze in acest mod.Daca nu,comisia de exprtizare este solutia.
ContSters136493, utilizator