Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... adeverinta de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

adeverinta de proprietate

o intrebare si sper sa primesc ajutor din partea d-vstra,daca cumpar o casa,cu cadastru si intabulare (pana aici toate bune)dar acestea fiind facute cu o adeverinta de proprietate provizorie,emisa de primarie,este in regula ?!pot aparea vreo problema?va multumesc
Incheiati un antecontract de vanzare cumparare care va fi notat si la cartea funciara pana se va elibera titlu de proprietate.
Nu cred ca ar fi o problema, dar sa nu uitati in situatia in care veti parte intr-un proces aceasta adeverinta constituie doar un inceput de dovada scrisa
Stati putin ca nu pricep. Pentru ce este emisa adeverinta? Pentru teren? Eu as zice sa verificati actele cu mare atentie, pentru ca OPCI-ul nu face inscrierea dreptului de proprietate in Cartea funciara in baza adeverintelor provizorii ci doar a actelor de proprietate "definitive" (titlu de proprietate/contract de v-c, etc). Pentru casa trebuie sa existe autorizatie de construire...are asa ceva? Ati vazut cu ochii dvs. extrasul de CF in care apar intabulate terenul si cladirea sau doar vi s-a spus ca exista asa ceva?
explic pe scurt si sper sa explic corect,proprietatea a fost cumparata in 1957 prin chitanta de mana,s-a depus o actiune in instanta ptr.stabilirea mostenitorilor si lamurirea acestei probleme ceva cu uzucapiune?! procesul fost respinsptr.ca nu mai este nici un mostenitor,apoi s-a depus dosarul la primarie ptr.abtinerea titlului de proprietate,intre timp s-a hotarat sa vanda (mie),un notar i-a spus sa scoata o adeverinta de proprietate provizorie de la primarie conf legii 7,ptr.a putea face cadastru si intabularea.intrebarea mea daca cumpar dupa ce se face cadastru si intabularea ,ce prob.pot aparea,si ptr.constructie nu este nici schita nici autorizatie de constr.dar figureaza cu suprafata constructiei la financiar si plateste impozit,va multumesc
Sa ne lamurim: acea "adeverinta provizorie" emisa de primarie in baza ordinului 634/2006 (nu a legii 7/1996) este in fapt certificat de atestare a edificarii constructiei, in baza careia se va putea intabula constructia. Terenul aferent curtii si cel aflat sub costructie nu poate fi vandut atata vreme cat nu exista act de proprietate. Dvs. veti cumpara, in cel mai bun caz, o constructie pentru care nu puteti dobandi nici drept de superficie pentru terenul pe care este asezata. Sfatul meu: asteptati mai intai sa iasa actul de proprietate si pentru terenul aferent curtii si cumparati atunci atat casa cat si terenul. Intre timp, puteti incheia un antecontract de vanzare-cumparare...