avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1889 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ingrijire copil
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ingrijire copil

buna ziua !
ca pensionar doresc sa-mi rotunjesc veniturile ingrijind un copil;
m-ar interesa sa gasesc o forma cat de cat legala pentru evitarea
a ceea ce se numeste 'munca la negru';
nu am nevoie de contract de munca;
am nevoie de autorizatie de la primarie sau din alta parte ?
multumiri !

Cel mai recent răspuns: dianami , utilizator 12:49, 24 August 2011
aveti nevoie de acordul primarie pentru a ingriji un copil minor in regim de incredintare sau plasamenty
pentru "top dan"

"nona2" doreste sa fie baby sitter pentru un copil ai carui parinti trebuie sa mearga la servici si nu au cu cine sa il lase iar in schimbul acestei activitati sa fie platita.

Plasamentul copilului constituie o masura de protectie speciala, avand caracter temporar, care poate fi dispusa, dupa caz, la:
- o persoana sau familie;
- un asistent maternal;
- un serviciu de tip rezidential.
Masura plasamentului se stabileste de catre comisia pentru protectia copilului, in situatia in care exista acordul parintilor sau de catre instanta judecatoreasca, la cererea directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului.
De masurile de protectie speciala beneficiaza:
- copilul ai carui parinti sunt decedati, necunoscuti, decazuti din exercitiul drepturilor parintesti sau carora li s-a aplicat pedeapsa interzicerii drepturilor parintesti, pusi sub interdictie,declarati judecatoreste morti sau disparuti, cand nu a putut fi instituita tutela;
- copilul care, in vederea protejarii intereselor sale, nu poate fi lasat in grija parintilor din motive neimputabile acestora;
- copilul abuzat sau neglijat;
- copilul gasit sau copilul abandonat de catre mama in unitati sanitare;
- copilul care a savarsit o fapta prevazuta de legea penala si care nu raspunde penal.

pentru "nona2":
puteti sa apelati la o agentie de baby sitting sau sa faceti contract direct cu parintii (daca se poate). fiind pensionara nu puteti fi angajata de nicio institutie de stat (de ex. primarie ca asistent maternal).
pensionarii limita de varsta pot sa lucreze legal ca sa isi rotunjeasca veniturile.
pensionarii anticipat sau pe caz de boala nu au voie sa lucreze, decat cei pensionati pe caz de boala gradul III (4 ore/zi).


Ultima modificare: Luni, 22 August 2011
dianami, utilizator
multumesc pentru acest raspuns !
acel contract la care va referiti este, de fapt, o conventie civila in baza codului civil ?
in care veniturile se impozitau inainte cu 10% iar acum probabil cu 16% ?
nu stiu exact cum este cu conventiile civile, dar ma interesez si va spun.
Buna ziua,

Gasiti informatii despre conventia civila tot pe avocat.net ca capitolul: Dreptul muncii - contract de munca, demisie, salariu si altele, topicul postat Marti, 1 Martie 2011, 20:21
Subiect: conventii civile de prestari servicii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Activitati de ingrijire zilnica pentru copii nati2724 nati2724 Buna, am infiintat un srl in domeniul: Activitati de ingrijire zilnica pentru copii. Firma intermediaza babysitter(nu bone) care urmeaza sa-si desfasoare ... (vezi toată discuția)
Venit copil GabrielC93 GabrielC93 Am o nepotica care urmeaza sa implineasca doi anisori. Situatia ei este mai delicata, deoarece mama ei are 17 ani si nu e interesata de ea, iar tatal nu a ... (vezi toată discuția)
Plasament in regim de urgenta RADUGABY RADUGABY Va rog sa ma indrumati unde ar trebui sa merg pt ai da bunicii tutela copiilor respectiv 3 ani si 4 ani deoarece ambi parinti sunt arestati. daca nu se face un ... (vezi toată discuția)