Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... accesul romanilor pe piata muncii in spania
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

accesul romanilor pe piata muncii in spania

doresc sa-mi deschid o mica afacere in spania si nu sunt lamurita daca imi pot angaja romani.
va multumesc pt raspunsuri.
Pentru meseriile liberale sau pentru deschiderea de firme nu aveti nevoie de permis de munca in nici un stat din UE. Permisul de munca este necesar daca doriti sa va angajati.

Veti putea sa angajati cetateni romani care deja lucreaza ori sunt in somaj in Spania sau in cazul in care doriti sa angajati cetateni romani care nu lucreaza sunt inca in Spania va trebui sa initiati procesul de obtinere a permisului de munca.
Alexandru Munteanu, Avocat
Sint eu in spania si deocamdata nu se cere permis de munca , e un proect de lege lansat de guvernu Zapatero , dar numai proect de lege..
Cei care sunt inscrisi in evidentele locale din Spania nu vor avea nevoie de permis de munca.
Alex_Muntean...Are dreptate cei care are NIE asa se numeste in Spania se pot angaja ori unde isi gasesc de munca Dar trebuie platite contributiile
care sunt procedeele pt obtinerea permisului de munca?doresc sa aduc persoane care nu au mai lucrat in spania.