Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pot avea contract de munca daca infiintez ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pot avea contract de munca daca infiintez intreprindere individuala?

ce reguli sunt pentru a deschide o interprindre individuala pt taxi? am intees ca cei care deschid asa ceva nu au voie sa isi "bage" carte de munca in cadrul inteprinderii, ci doar sa aiba angajati.
de ce sa isi "bage" cartea de munca? oricum se platesc contributiile la sanatate si pensie.
Intreprinzatorul persoana fizica titular al unei intreprinderi individuale nu poate fi angajat al propriei I.I.

Intreprinzatorul persoana fizica titular al unei intreprinderi individuale este asigurat in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale si are dreptul de a fi asigurat in sistemul asigurarilor sociale de sanatate si al asigurarilor pentru somaj, in conditiile prevazute de lege.

Pentru organizarea si exploatarea intreprinderii sale, intreprinzatorul persoana fizica, in calitate de angajator persoana fizica, poate angaja terte persoane cu contract individual de munca, inregistrat la inspectoratul teritorial de munca, potrivit legii, si poate colabora cu alte PFA, cu alti intreprinzatori persoane fizice titulari ai unor intreprinderi individuale sau reprezentanti ai unor intreprinderi familiale ori cu alte persoane juridice, pentru efectuarea unei activitati economice, fara ca aceasta sa ii schimbe statutul juridic dobandit potrivit legii.
nu mai trebui tinute carti de munca clasice, totul se va face electronic conform noii legislatii