Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... stergere cazier judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

stergere cazier judiciar

buna, am savarsit infracţiuni privind circulaţia pe drumurile publice (O.U.G nr. 195/2002), si am primit urmatoarea sentinta: Condamnă inculpatul la 8 luni închisoare, cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei.
Cele 8 luni expira in 12-decembrie-2011, as dori sa stiu cand mi se sterge din cazier si in ce conditii.
Va multumesc!
dupa ce seconsidera executata mai aveti un ternmen de incercare de 2 ani, reabilitatea o puteti obine du pa 4 ani si 4 luni deci aprilie 2016 si in baza sentintei sa solicitati stergerea mentiunii din cazier
La sfarsitul termenului de incercare, sunteti reabilitat de drept
Reabilitarea , in caz suspendarii conditionate a executarii pedepsei, opereaza de drept.

Dupa doi ani si opt luni nu vor mai exista nicio mentiune in cazierul judiciar.

Reabilitarea de drept poate fi constata si de catre instanta de judecata .
Buna ziua, aproape in aceias situatie sunt si eu, adica in septembrie 2010 am fost condamnat la 3 ani cu supendare. Intrebarea mea este daca se poate inainte de termenul de 5 ani sa fiu reabilitat si in ce conditii.
Va multumesc
Nu se poate sub nicio forma sa obtineti reabilitarea inainte de termen.