Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozitare si declaratii firme debutant
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozitare si declaratii firme debutant

Buna ziua! Am o firma debutant "-D" pentru tineri intreprinzatori de pana in 35 de ani. Stiu ca sunt obligata sa angajez minim 4 salariati pentru care sunt scutita la plata obligatiilor pentru salariati nu si pentru societate. S-a modificat ceva? Care este cadrul legislativ? Cum se declara in D112? Multumesc anticipat.
Nu sunteti obligata prin OUG 6/2011 sa angajati 4 salariati, ci beneficiati de scutire plafonata la CAS angajator (atentie, angajator) si fond de accidente de munca pentru maxim 4 salariati. Da, a aparut formularul actualizat al declaratiei 112. Se declara cu suma zero. La punctul B.1.1. alegeti motivul de scutire 3 (beneficiar OUG6/2011) si treceti la punctul 4 suma. Daca lucrati cu un program de contabilitate, totul se face automat dupa bifarea respectivei optiuni.