Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor somaj

Buna ziua .
Beneficiez de ajutor somaj din 06.12.2010 pana in data de 06.12.2011, somajul fiind in cuantum de 560 de lei . In data de 21 iunie am uitat sa ma duc pentru viza la Somaj, acest lucru intamplandu-se pe data de 11 iulie, cand am facut si cerere de repunere in drepturi .Bineinteles ca pe luna iulie nu am primit nici un ajutor de somaj, spunandu-mi-se ca voi primi restantele in luna august .In luna august am primit doar 698 lei, din care 325 ajutor somaj si 373 drepturi restante . Imi poate spune cineva de ce am primit atat de putin .
Multumesc anticipat .
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 41.
(1) Persoanele care beneficiaza de indemnizatie de somaj au urmatoarele obligatii:
a) sa se prezinte lunar, pe baza programarii sau ori de cate ori sunt solicitate, la agentia pentru ocuparea fortei de munca la care sunt inregistrate, pentru a primi sprijin in vederea incadrarii in munca;
Art. 45.
(1) Suspendarea plã?ii indemniza?iilor de ?omaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
a) la data la care nu ?i-a îndeplinit obliga?ia prevãzutã la art. 41 alin. (1) lit. a);
(2) Repunerea in plata, dupa suspendarea în conditiile alin. (1) lit. a), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai tarziu de 60 de zile calendaristice de la data suspendarii.

2. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002:
Art. 27.
(1) Masura suspendarii platii indemnizatiei de somaj, prevazuta la art. 45 alin. (1) lit. a) din lege, pentru neindeplinirea obligatiei prevazute la art. 41 alin. (1) lit. a) din lege, se revoca în situa?ia in care beneficiarul probeaza cu acte justificative ca nu si-a indeplinit aceasta obligatie din motive neimputabile lui.

(2) Se considera motive neimputabile beneficiarului urmatoarele situa?ii:
a) naaterea unui copil;
b) casatorie;
c) imbolnavire;
d) decesul sotului, sotiei sau al rudelor pana la gradul al doilea inclusiv;
e) forta majora.

(3) Beneficiarul trebuie sa prezinte actele justificative prevazute la alin. (1) în termen de 30 de zile de la data prevazuta la art. 45 alin. (1) lit. a) din lege.

3. Asadar daca nu ati avut justificare pentru neprezentare atunci nu vi s-a platit indemnizatia de somaj pentru perioada dintre data cand trebuia sa va prezentati la agentia de Somaj si data cand ati facut cerere pentru reluarea indemnizatiei de somaj.