avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor somaj

Buna ziua .
Beneficiez de ajutor somaj din 06.12.2010 pana in data de 06.12.2011, somajul fiind in cuantum de 560 de lei . In data de 21 iunie am uitat sa ma duc pentru viza la Somaj, acest lucru intamplandu-se pe data de 11 iulie, cand am facut si cerere de repunere in drepturi .Bineinteles ca pe luna iulie nu am primit nici un ajutor de somaj, spunandu-mi-se ca voi primi restantele in luna august .In luna august am primit doar 698 lei, din care 325 ajutor somaj si 373 drepturi restante . Imi poate spune cineva de ce am primit atat de putin .
Multumesc anticipat .
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 09:03, 22 August 2011
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 41.
(1) Persoanele care beneficiaza de indemnizatie de somaj au urmatoarele obligatii:
a) sa se prezinte lunar, pe baza programarii sau ori de cate ori sunt solicitate, la agentia pentru ocuparea fortei de munca la care sunt inregistrate, pentru a primi sprijin in vederea incadrarii in munca;
...
Art. 45.
(1) Suspendarea plã?ii indemniza?iilor de ?omaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
a) la data la care nu ?i-a îndeplinit obliga?ia prevãzutã la art. 41 alin. (1) lit. a);
...
(2) Repunerea in plata, dupa suspendarea în conditiile alin. (1) lit. a), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai tarziu de 60 de zile calendaristice de la data suspendarii.

2. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002:
Art. 27.
(1) Masura suspendarii platii indemnizatiei de somaj, prevazuta la art. 45 alin. (1) lit. a) din lege, pentru neindeplinirea obligatiei prevazute la art. 41 alin. (1) lit. a) din lege, se revoca în situa?ia in care beneficiarul probeaza cu acte justificative ca nu si-a indeplinit aceasta obligatie din motive neimputabile lui.

(2) Se considera motive neimputabile beneficiarului urmatoarele situa?ii:
a) naaterea unui copil;
b) casatorie;
c) imbolnavire;
d) decesul sotului, sotiei sau al rudelor pana la gradul al doilea inclusiv;
e) forta majora.

(3) Beneficiarul trebuie sa prezinte actele justificative prevazute la alin. (1) în termen de 30 de zile de la data prevazuta la art. 45 alin. (1) lit. a) din lege.

3. Asadar daca nu ati avut justificare pentru neprezentare atunci nu vi s-a platit indemnizatia de somaj pentru perioada dintre data cand trebuia sa va prezentati la agentia de Somaj si data cand ati facut cerere pentru reluarea indemnizatiei de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj GeorgianStefan GeorgianStefan Am absolvit liceul si mi-am depus actele pentru somaj si din luna septembrie 2014 nu am reusit sa pun viza. Pot sa primesc banii pe urmatoarele luni?// (vezi toată discuția)
In cat timp imi recuperez somajul daca nu am pus viza in luna octombrie? gabytoma gabytoma Trebuia sa pun viza pe 14.10.2010 si am uitat......din discutiile de aici am inteles ca o sa pierd somajul....dar nu am inteles daca il pierd doar pe luna oct. ... (vezi toată discuția)
Viza carnetului de somaj RAB VIORICA RAB VIORICA buna ziua,am si eu o intrebare,trebuia sa vizez carnetul de somaj azi 21.07.2010,din anumite motive nu am putut ajunge,programul este de 2 zile pe saptamana si ... (vezi toată discuția)