Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu crestere copil & CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu crestere copil & CIM perioada determinata

Buna ziua!
Am o intrebare: Persona X are contractul de munca pe perioada determinata pana la data de 13.12.2009. Incepand cu data de 01.05.2009 a prezentat concediu medical pe alte boli, iar incepand cu data de 14.08.2009 a prezentat CM pe maternitate ( cele 126 zile) pana in data de 17.12.2009 iar cu 18.12.2009 a cerut concediu crestere copil pana la varsta de 2 ani pana la data de 27.10.2011. Intrebare: S-a gresit undeva? Trebuia la vremea respectiva sa i se faca prelungire sau nedeterminat dupa caz. Ea in perioada 13.12-17.12.2009 avea cim suspendat ptr. incapacitate temporara de munca. Cum este corect?
Multumesc anticipat!
O zi buna!
Anterior nasterii trebuia sa aveti un stagiu de cotizare de minim 12 luni.Nu ati precizat de cand era angajata persoana.
Cum a cerut concediu pentru crestere copil la data de 18.12.2009 , cand cim era incetat de drept la data de 13.12.2009? I S-A APROBAT ?Daca da , atunci cim i s-a prelungit.
1. CIM pe perioada determinata inceteaza de drept la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat (art.56i din Codul muncii) indiferent de starea in care se afla.salariata.
2. Angajatorul avea posibilitatea (nu obligatia) sa-i prelungeasca CIM sau sa il transforme in CIM pe perioada nedeterminata.
3. Salariata avea doua posibilitati:
- sa prezinte certificatele medicale pe luna decembrie la CJAS care le platea;
- sa intre in somaj daca in ultimele 24 de luni avea 12 luni cotizate la somaj.
4. In ambele situatii de mai sus salariata putea sa beneficieze de CCC.
5. Pe perioada 13-17.12.2009 nu putea avea CIM suspendat pentru ca acesta era deja expirat.
6. Daca sunteti angajatorul ei:
- trebuia sa-i faceti o decizie de incetare a CIM cu data de 13.12.2009, daca nu i-ati prelungit CIM;
- nu mai aveti nici o obligatie fata de salariata respectiva, dupa ce termina CCC.