Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cununie civila cu cetatean francez
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cununie civila cu cetatean francez

va rog sa-mi spuneti care sunt actele necesare pentru cununie la primarie cu cetatean francez, sotia cetatean roman, multumesc.
Sunt acele acte cerute de legea locului unde se incheie casatoria. Pentru situatia in care aceasta se incheie in Romania, este nevoie de actele de identitate, certificatele de nastere,, cerere tip, document medical (certificat medical) eliberat de o institutie medicala autorizata, prin care sa se ateste ca viitorii soti nu au probleme medicale care sa ffaca imposibila incheierea casatoriei (inclusiv existenta discernamantului). Alte detalii le puteti obtine chiar de pe site-ul Primariei unde se va incheia casatoria - Serviciul de Stare Civila, unde puteti gasi si un nr. de telefon de contact, pentru situatia in care doriti si alte informatii.
Buna ziua !
In masura in care doriti sa va casatoriti in Romania, detalii puteti obtine de la primaria domiciliului / resedintei viitoarei sotii (cetatean roman) , aceasta fiind institutia care va inregistra casatoria (prin structurile specializate) . In afara documentelor cu caracter general enumerate de colegul @zaharia65_2 , aveti nevoie si de alte documente prevazute de art. 42 si urmatoare ale HG nr. 64/2011, pentru aprobarea Metodologiei cu privire la aplicarea unitara a dispozitiilor in materie de stare civila .
Este putin probabil sa primiti toate informatiile necesare prin telefon ...
Sa fie intr-un ceas bun !!!