Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SPOR VECHIME
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SPOR VECHIME

Buna Ziua !
Unde anume este stipulata obligativitatea angajatorului de a acorda un spor de vechime, fie el si nediferentiat, inclus in salariu ? ( chestiune stipulata in ROI )
Stiu ca este undeva , dar nu stiu unde ??
MULTUMESC !
Nu mai exista "obligativitate" pentru a acorda spor de vechime sau indici de ierarhizare pentru ca incepind cu ianuarie 2011 nu mai exista CONTRACT COLECTIV DE MUNCA LA NIVEL NATIONAL.
Aceste drepturi pot fi acordate daca sunt prevazute de angajator in CIM si in CCM la nivel de unitate, sau daca sunt prevazute in REGULAMENTUL DE FUNCTIONARE.
Doar daca va referiti la personalul platit din fonduri publice, va rog sa consultati art. 11 din legea 284/2010.
In sectorul privat este obligatoriu doar daca exista in Contractul Colectiv de Munca la nivel de unitate. Acesta, CCM, este obligatoriu a se negocia daca aveti cel putin 21 salariati inclusiv.
Pt. ramura CONSTRUCTII s-a semnat in luna ian. 2011 un Act Ad. in care sunt prevazuti coef. de ierarhizare , sal. minim de 700 lei, dar nu stiu daca in CCMUN era prevazuta obligativitatea acordarii sporului de vechime.
Potrivit CCM la nivel de ramura de constructii, se tipuleaza in art.45 urmatoarele:
(1) Sporurile la salariul de baza ce pot fi acordate in functie de conditiile existente la locul de munca sunt:
.......
d) spor pentru vechimea in munca (transele de vechime in cuantumurile se stabilesc prin contractele de munca la nivelul unitii); sporul minim ce se acord este de 5%, incepnd cu vechimea de 3 ani, si de 25% la o vechime de peste 20 de ani, in cazul in care acesta nu este inclus n salariul tarifar negociat;
(3) Criteriile de acordare a sporurilor se stabilesc prin contractele colective de munca la nivel de unitate.
(4) Sporurile se acord proportional cu timpul efectiv lucrat, in condiiile pentru care au fost stabilite.
Cornel Vasile, Consilier juridic