Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitare

am executat 9 ani dintro condamnare de 12 ani/ mam eliberat an 2006 /15 august
In 2009 pedeapsa dvs. a fost ca si executata,daca ati indeplinit conditiile in termenul de incercare . De la acel moment a inceput sa curga termenul de reabilitare, care este cam marisor, adica , pedeapsa aplicata fiind mai mare de 10 ani, termenul de reabilitare este de 7 ani plus jumatate din pedeapsa aplicata ,adica vreo13 ani.
Veti putea solicita reabilitarea judecatoreasca dupa un termen de 13 ani ( 7 ani +6 ani) de la data cand a luat sfarsit executarea pedepsei principale.
De asemenea pentru a putea fi reabilitat pe cale judecatoreasca va trebui sa indepliniti conditiile prev de art 137 c.pen.
Conditiile reabilitarii judecatoresti
Cererea de reabilitare judecatoreasca se admite daca cel condamnat intruneste urmatoarele conditii:

a) nu a suferit o noua condamnare in intervalul prevazut de art. 135;

b) isi are asigurata existenta prin munca sau prin alte mijloace oneste, precum si in cazul cand are varsta de a fi pensionat sau este incapabil de munca;

c) a avut o buna conduita;

d) a achitat in ntregime cheltuielile de judecata si despagubirile civile la plata carora a fost obligat, afara de cazul cand partea vatamata renuntat la despagubiri, sau cand instanta constatat ca cel condamnat si-a indeplinit in mod regulat obligatiile privitoare la dispozitiile civile din hotararea de condamnare.

Cand instanta constatat ca nu este indeplinita conditia de la lit. d), dar aceasta nu se datoreste relei-vointe a condamnatului, poate dispune reabilitarea.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat