avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... "lamaite" incepatori
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

"lamaite" incepatori

Buna ziua, imi cer scuze pentru o eventuala stupiditate a intrebarii.
Stiu ca in primul an de practicare a condusului de la luarea permisului este obligatorie amplasarea lamaitelor pe masina.
Eu am permis din 2001, insa de atunci si pana anul acesta nu am condus aproape deloc. Am doar cateva luni de cand am reluat condusul si, pentru siguranta mea si a celor din jur, mi-am pus si eu lamaite pe masina - chiar daca legal nu sunt obligata. Constituie aceasta o contraventie? Pot lua amenda pentru aceasta? Nu am gasit o asemnenea prevedere in c. Rutier...sau nu am cautat eu bine...
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 14:34, 27 August 2008
Aveti dreptate!
Nu constituie contraventie daca "lamaia" nu estompeaza vizibilitatea, conform Codului rutier, art. 102, alin (1), punctul
36. aplicarea de afise, reclame publicitare, înscrisuri sau accesorii pe parbriz, luneta sau geamurile laterale care restrâng sau estompeaza vizibilitatea sub limita legal admisa ori împiedica sau diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de înmatriculare.
Nu se poate intampla nimic. In plus e benefica ptr protectia dvs cat si a celor din jur! Prudenta in trafic!:D

Nu constituie contraventie aplicarea semnului distinctiv la care va referiti, dar constituie contraventie nerespectarea regulilor specifice.

Art. 149 din HG 1391/2006 prevede:

(2) Conducătorului de vehicul prevăzut la alin. (1) îi este interzis:

a) să conducă autovehicule care transportă mărfuri sau produse periculoase;

b) să conducă vehicule destinate testării sau cele pentru probe;

c) să conducă vehicule destinate transportului public de persoane, inclusiv în regim de taxi

Art. 50 din OUG 195/2002 prevede:

(4) Viteza maximă admisă în afara localităţilor pentru autovehiculele ai căror conducători au mai puţin de un an practică de conducere sau pentru persoanele care efectuează pregătirea practică în vederea obţinerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mică decât viteza maximă admisă pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse.

Numai bine va doresc
Va multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca art. 149 se refera la soferii in primul an de practica?
Daca da, oricum, nu este cazul... Inca un lucru...nu sunt sigura daca Codul Rutier face distinctia intre primul an de practica si primul an de la luarea permisului...
Ma intreb cum as putea proba in caz de nevoie faptul ca sunt in primele luni de practica...tinand cont ca permisul il am din 2001...Oricum, sper ca asta sa fie unica mea grija si unicul eventual incident in activitatea de soferie...
nicolle_rox a scris:

Va multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca art. 149 se refera la soferii in primul an de practica?
Daca da, oricum, nu este cazul... Inca un lucru...nu sunt sigura daca Codul Rutier face distinctia intre primul an de practica si primul an de la luarea permisului...
Ma intreb cum as putea proba in caz de nevoie faptul ca sunt in primele luni de practica...tinand cont ca permisul il am din 2001...Oricum, sper ca asta sa fie unica mea grija si unicul eventual incident in activitatea de soferie...


Perioada de conducere efectiva nu se poate dovedi. Din aceasta cauza politia considera perioada de "stagiatura" incepand cu data obtinerii permisului de conducere.
Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare - sofer incepator ernocy ernocy am primit permisul o luna,sunt incepator,am voie sa conduc o dubita mai bine scris tip ARD care are cu soferul 7 locuri de pasageri,si masa totala nu depaseste ... (vezi toată discuția)
Conducere in ungaria cu mai putin de 1 an experienta ca sofer ale2012 ale2012 va rog sa ma lamuriti uni zic ca DA alti zic ca NU pana la urma care ii realitatea,daca ne luam dupa lege nu se poate trece vama la unguri pana nu ai un am de ... (vezi toată discuția)
La cat timp de la obtinerea permisului pot conduce in afara tarii? Alina23Maria Alina23Maria As dori sa stiu si eu daca as putea conduce in afara tari daca am permisul de 2 luni? Multe persoane au spus ca se poate chiar si instructorul cu care am facut ... (vezi toată discuția)