Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Motivarea sentintei- in cat timp de la ultimul termen?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Motivarea sentintei- in cat timp de la ultimul termen?

Exista vreun termen privind motivarea sentintei? In 22 iulie a fost ultimul termen iar de atunci nu am primit nici o instiintare iar pe site apare doar ”Admite in parte cererea formulata de catre reclamante in contradictoriu cu parata”.Concediile judecatorilor sa fie cauza?!:(
Din pacate in afara de cererea de urgentare, alta varianta nu exista.
Cum programul de audiente la presedintii de instante nu mai exista de multa vreme, posibilitatile de " a urni " din loc redactarea unei hotarari sunt limitate doar la acea cerere de ugentare pe care o mai puteti formula inca o data.
Nu se trimite raspuns la cerere , ci raspunsul este tocmai redactarea si comunicarea hotararii.

Multumesc pentru raspuns, Nu am primit nimic. Am sa depun o noua cerere. Care ar fi explicatia acestor intarzieri? Din 22 iulie ac, doar atat apare in registru si pe internet:

22/07/2011 Admite in parte cererea
Solutie: Admite in parte cererea formulata de catre reclamante in contradictoriu cu parata.

simonette12 a scris:

Din pacate in afara de cererea de urgentare, alta varianta nu exista.
Cum programul de audiente la presedintii de instante nu mai exista de multa vreme, posibilitatile de " a urni " din loc redactarea unei hotarari sunt limitate doar la acea cerere de ugentare pe care o mai puteti formula inca o data.
Nu se trimite raspuns la cerere , ci raspunsul este tocmai redactarea si comunicarea hotararii.

macmillan, utilizator
Puteti doar sa sesizati Inspectia judiciara din cadrul C.S.M.-ului ... in sesizare mentionati si despre cererile adresate instantei de judecata prin care solicitati urgentarea redactarii hotararii.
Va multumesc pentru raspuns. Exista un ghid de orientare pentru persoanele interesate sa sesizeze inspectia judiciara? Nu lucrez in domeniu si as dori sa stiu cui ma adresez, cum formulez etc.

freeelis a scris:

Puteti doar sa sesizati Inspectia judiciara din cadrul C.S.M.-ului ... in sesizare mentionati si despre cererile adresate instantei de judecata prin care solicitati urgentarea redactarii hotararii.

macmillan, utilizator
Pana in prezent, este in curs de redactare un Ghid de orientare pentru persoanele interesate să sesizeze inspecţia judiciară .
Datele de cntact :
[ link extern ]