Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare cumparare

Dupa acest forum am inteles ca intre parinti si unul dintre copii nu se pot face acte de proprietate pe toata averea lor pe motiv ca toti copii au cota parte chiar daca traiesc parintii. Se poate asa ceva in Romania? Daca am 25 de copii si eu vreau sa-i fac act de vz-cu fara nici o clauza unuia dintre ei, chiar nu pot???? Sunt obligat sa le dau la toti in masura egala?
As fi curioasa sa vad unde ati citit dvs. asa ceva?
Copiii nu au nici un drept asupra averii parintilor lor, atata vreme cat acestia traiesc. Au doar un drept de mostenire.
Puteti sa faceti cate acte de vanzare cumparare vreti si cui vreti, cu conditia sa luati si banii din acea vanzare. Dar pentru ca oricine, care nu-i picat din luna, stie ca intre copii si parinti nu se plateste pretul, chiar daca actul e botezat vanzare, legiuitorul incearca sa-l protejeze pe mostenitorul rezervatar si incepe sa presupuna (prezumtie) ca anumite contracte, chiar daca sunt numite de vanzare-cumparare, daca contin anumite clauze, sunt de fapt donatii deghizate.
Pe scurt, daca omul vrea sa-si instraineze toata averea contra bani e liber sa o faca si apoi sa pape banii; pentru ca nimeni nu e obligat sa lase mostenire. Dar daca cineva incepe sa-si dea averea pe de-a moaca (mai juridic exprimat: sa faca acte acte cu titlu gratuit, liberalitati = donatii, testamente) atunci poate sa o faca doar in limita unei cote numita cotitate disponibila lasand neatinsa rezerva succesorala cuvenita descendentilor care nu pot fi desmosteniti in legislatia noastra (astea nu-s parti batute in cuie, ci se calculeaza in raport cu numarul rezervatarilor).
Sper ca incepe sa fie mai limpede.
romascanu, moderator