Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare...definitiva
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare...definitiva

buna ziua!
o persoana, are o vechime in munca de 33 ani (la data de 01.01.2009-data la care persoana in cauza s-a pensionat pe caz de boala). de la inceputul lunii august 2011, persoana in cauza este incadrata in grad de handicap-accentuat. se poate pensiona definitiv?va multumesc
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta,.

Legea 263/2010
Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

Precizati:Sexul;Luna;anul nasterii si daca handicapul este preexistent calitatii de asigurat.