Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii de drept
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii de drept

buna ziua,as dori sa stiu daca mama mea,care este bonlav cronic pensionat pe caz de boala,are si pensie de insotitor,in varsta de 55 de ani cu vechime in munca de 33 de ani,ar putea trece din programul de pensie de boala la pensia de drept?va multumesc
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limira de varsta.

Legea 263/2010

ART. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
(3) Indemnizatia pentru insotitor prevazuta la art. 77 se mentine si pe durata acordarii pensiei pentru limita de varsta.

Precizati,luna si anul nasterii,luna si anul deschiderii drepturilor la pensie de invaliditate si stagiul total de cotizare din decizie.
anul nasterii 19071958,27092011 este pensionata si pe decizie scrie 31 de ani 10 luni si 2 zile
Limita de varsta la 61 de ani si 2 luni.