avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna seara,
Cand poate iesi la pensie anticipata un barbat , nascut in decembrie 1951 care are stagiu de cotizare de 29 de ani,o luna si 21 de zile din care:
-grupa II 11 luni;
-conditii normale 24 de ani, 8 luni si 24 de zile;
- stagiu asimilat 2 ani, 9 luni si 23 de zile;
- stagiu asimilat( alte drepturi asigurari sociale) 8 luni si 4 zile;
Si care este pensionat de boala ( boala obisnuita-invaliditate, A.AF.M ) din 01.12.2007....?
Multumesc! Ondina
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 20:48, 23 Septembrie 2013
De la pensia de invaliditate nu se poate trece decat la pensie limita de varsta. trecerea se face din oficiu dupa implinirea varstei de 65 de ani in cazul dat de dvs.

Legea nr,263/2010:

ART. 82
(1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.
(2) În situaţia prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
(3) Indemnizaţia pentru însoţitor prevăzută la art. 77 se menţine şi pe durata acordării pensiei pentru limită de vârstă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? OROSZ ANDREI OROSZ ANDREI nascuta la 05.03 1955,cu ovechime de 11ani si patru luni,pensie de gradul 3 din 1997 ,am trei copii si am lucrat si ca administrator de asociatie locatari 10 ... (vezi toată discuția)
Pensie ionelzan ionelzan am fost pensionar de invaliditate gr.II,din anul 2002, cf.deciziei am un stagiu de cotizare realizat de 37 ani si 7 luni, d.c. 10 ani in gr,II ,n.in 1949 luna ... (vezi toată discuția)
Pensii de drept gabygina gabygina buna ziua,as dori sa stiu daca mama mea,care este bonlav cronic pensionat pe caz de boala,are si pensie de insotitor,in varsta de 55 de ani cu vechime in munca ... (vezi toată discuția)