Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Alocatie copil in afara tarii
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Alocatie copil in afara tarii

Buna ziua,
Sunt divortata si am un copil in ingrijire. Eu primesc in tara alocatia copilului (42 lei). Fostul sot (tatal copilului) lucreaza in afara tarii (in UE) si vrea sa depuna actele acolo unde lucreaza pentru a primi (pentru copil) diferenta de alocatie (deoarece acolo alocatia copilului ar fi mai mare decat cea de la noi). Este legal sa faca acest lucru daca suntem divortati iar copilul este in ingrijirea mea? Trebuie sa completeze niste formulare aici in tara si are nevoie si de adeverinta mea de la serviciu. Va solicit ajutorul deoarece nu vreau sa am niciun fel de probleme...
Va multumesc anticipat!
Puneti aceasta intrebare la Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale.