Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... CMR semnat. Marfa lovita
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

CMR semnat. Marfa lovita

Buna ziua!

O firma X cu sediul in Romania a trimis marfa pe care produce la un client in Olanda cu o firma transportatoare din Romania
Ajunge marfa la client, aparent intreaga, marfa impachetata in folie cu bule, pe paleti, etc, aparent intacta.
Se descarca marfa, clientul semneaza CMR-ul, si soferul pleaca.
Ziua urmatoare clientul desface foliile si supriza: marfa era deteriorata (lovita).
Firma X a sunat la firma transportatoare, le-a povestit si firma de transport a spus ca nu pot face nimic deoarece CMR-ul a fost semnat de primire, fara mentiuni speciale prin urmare nu pot face nimic si nici nu pot recupera nimic de la asigurari.

Problema mea este: in situatia asta ce e de facut? Exista vreo lege care stipuleaza vreun termen de receptie a marfii chiar daca s-a semnat CMR-ul? Chiar nu exista o modalitate de a rezolva problema? refuz sa cred ca aceste lucruri nu s-au mai intamplat si ca nu exista o solutie in acest sens.

Daca CRM a fost semnat fara obiectiuni nu se poate face nimic, deteriorarea marfii a fost consecinta unor actiuni ulterioare efectuarii in bune conditiuni a transportului.
Receptia marfii se face in momentul in care aceasta este descarcata iar semnarea acestui document evidentiator atesta tocmai faptul ca marfa a fost transportata in bune conditii.
Este normal ca asiguratorul sa nu despagubeasca de vreme ce marfa asigurata a fost transportata in bune conditi existand in acest sens document atestator.
Cel care a primit marfa avea obligatia sa verifice atat cantitativ cat si din punct de vedere cantitativ marfa ce o primea in gestiune, iar nu dupa o perioada de timp societatea gestionara sa sesizeze neconformitate bunurilor transportate.
Greseala firmei care a receptrionat marfa este ca nu a incheiat un act prin care receptia marfii sa se faca la X ore dupa descarcare si in felul acesta ar fi observat totul. Asa nu mai are ce face va ramane cu marfa si va plati expeditorului si valoarea ei.
Din momentul semnarii receptiei marfii, transportatorul este exonerat de la eventualele prejudicii create, ulterior semnarii documentului de receptie.