Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprirea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprirea

mama mea a facut un credit in 2008 girand cu apartamentul in franci elvetieni.im momentul de fata plateste rata 800 dintr-un salariu de 1100.acum 3 luni tatal meu a decedat,lasand in urma 2 credite in valoare de 20 000lei.daca mama mea continua sa si plateasca rata de 800 la creditul facut pe numele ei,iar pe cele ale tatalui meu nu le poate plati,spuneti mi va rog ce poate sa se intample.precizez ca s a facut succesiunea,mama ramann singura mostenitoare,ira mostenirea costa intr un apartament de 2 camere care este ipotecat la banca mamei pe care a facut o in franci elvetieni.
Mama a acceptat mostenirea pur si simplu sau sub beneficiu de inventar? Tatal dvs. avea asigurare de viata pentru respectivele credite?

Poprirea se poate pune pe maxim 1/2 din venituri.
tatal meu nu avea asigurare de viata la cele 2 credite,iar mama a acceptat mostenirea pur si simplu noi copiii renuntand in favoarea eu.precizez faptul ca mama plateste la creditul ei mai mult de 70% la acel credti in franci elvetieni.cand o sa i faca executare silita ptr datoriile tatalui meu si vor vrea sa ii faca proprire din salariu,de unde o sa i mai opreasca?
probabil vor promova cerere in instanta pt incuviintarea executarii silite. si mama dvs va face contestatie la executare.
athe a scris:

probabil vor promova cerere in instanta pt incuviintarea executarii silite. si mama dvs va face contestatie la executare.

@ Athe
:foottap: Logic, nu-i asa? ... :happy:
@roxicutza86 Daca defunctul tata fost asigurat, in functie de cauza decesului, creditele ramase neachitate pot fi achitate de asigurator (acesta e scopul asigurarii). Insa problema nu e chiar atat de simpla, trebuie stiu care a fost cauza decesului, daca acea cauza exista anterior contractarii asigurarii, ce clauze exista in contractul de asigurare ... multe.

mai sus am scris ca nu avea asigurare,situatia e mai complicata.as fi vrut sa aibe asigurare