Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Somatie de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Somatie de plata

Buna ziua. Tatal meu a facut un credit in anul 2009..anul acesta pe 5 iulie a decedat. Mama a primit acasa o somatie de plata din unui birou judecatoresc referitoare la mostenitorii lui.si someaza acolo ca daca nu se plateste se trece la executare silita. Eu si sora mea nu am dezbatut mostenirea sau succesiunea cum se spune....dar ce se poate intampla? il executa pe el, adica pe noi mostenitorii?
Ca sa nu va execute, trebuie sa renuntati la mostenire.
sa nu ne execute pe noi mostenitorii nu? noi nu am deschis nici un fel de actiune, pt ca sora nici nu este in tara, eu nu am bani necesari deocamdata, si atunci ce se executa?
trebuie sa renuntam la mostenire in favoarea lui?
gi-jane2, moderator
A creditorilor, desigur :).
Nu se renunta in favoarea cuiva, se renunta pur si simplu si punandu-le declaratia de renuntare in fata scapati de presiunea executorului , a creditorilor.
Daca aveti ceva bunuri de mostenit, nu e indicat sa renuntati, nu veti plati creditul din banii dvs , ci din valoarea bunurilor mostenite, daca va ramane ceva dupa ce platiti datoriile defunctului, cu atat mai bine. Nu veti plati aceste datorii din bunurile dvs proprii, asta e important de retinut.
multumesc pentru raspuns insa sa stiti ca mama nu a ramas decat cu o casa , casa in care am crescut si noi, de fapt este si aia mostenita de la parintii tatalui, lasata lui tata prin testament,..si 2 ha de pamant, in rest nu prea are nimic....insa aceasta declaratie trebuie sa o facem la judecatorie?sa dam o declaratie noi , mostenitorii , executorului ca renuntam la mostenire? nu stiu cat de bine am inteles , de aceea va rog sa-mi explicati mai pe indelete.Va multumesc
Sa renuntati la mostenire, inseamna sa renuntati la "decat o casa" si "2ha de pamant", stiti asta, nu ?