avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... somatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

somatie

in cazul in care cineva s-a sinucis si avea o datorie bancara cine se obliga sa o plateasca?
persoana nu era casatorita, nu are giranti iar apartamentul in care a locuit este pe numele parintilor. va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 20:44, 23 Septembrie 2010
parintii sunt obligati sa plateasca.
Cei care accepta succesiunea.
buna seara.
parintii sa dea o declaratie de renuntare la succesiune.
eu din cate am inteles aceasta persoana nu avea apartamentul pe numele lui asa ca nu cred ca parintii sunt obligati la plata creditului,in plus la un credit bancar exista mereu si o polita de asigurare ce va intra in funtiunii in caz de deces,,,,,,,parerea mea
Trebuie ca parintii sa dea declaratie la notar ca renunta la mostenire.
Daca nu dau declaratia in termen de 6 luni de la decesul defunctului se pot trezi cu un proces si sa aiba surprize neplacute...

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Notificare cezar_iul cezar_iul in cazul in care cineva s-a sinucis si avea o datorie bancara cine se obliga sa o plateasca? persoana nu era casatorita, nu are giranti iar apartamentul in ... (vezi toată discuția)
Speța succesiuni Daniela Covaci Daniela Covaci Help !!! După defunctul Claudius a rămas o masă succesorală în valoare de 240.000 de lei. Defunctul nu are descendenţi şi nici soţ supravieţuitor ... (vezi toată discuția)
Succesiune nedezbătută, un moștenitor decedat dator la bancă: ce riscă ceilalți moștenitori? elenadragoi2008 elenadragoi2008 Buna ziua tuturor Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la următoarea speță : Sunt 3 frati care au casa părintească dar fără succesiune făcută. ... (vezi toată discuția)