Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... somatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

somatie

in cazul in care cineva s-a sinucis si avea o datorie bancara cine se obliga sa o plateasca?
persoana nu era casatorita, nu are giranti iar apartamentul in care a locuit este pe numele parintilor. va multumesc.
parintii sunt obligati sa plateasca.
Cei care accepta succesiunea.
buna seara.
parintii sa dea o declaratie de renuntare la succesiune.
eu din cate am inteles aceasta persoana nu avea apartamentul pe numele lui asa ca nu cred ca parintii sunt obligati la plata creditului,in plus la un credit bancar exista mereu si o polita de asigurare ce va intra in funtiunii in caz de deces,,,,,,,parerea mea
Trebuie ca parintii sa dea declaratie la notar ca renunta la mostenire.
Daca nu dau declaratia in termen de 6 luni de la decesul defunctului se pot trezi cu un proces si sa aiba surprize neplacute...

avocat Claudiu Lascoschi