Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale LITIGIU PT NEPLATA FACTURA FURNIZOR LA SCADENTA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

LITIGIU PT NEPLATA FACTURA FURNIZOR LA SCADENTA

Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti daca poate fi dat in judecata si pentru ce motiv,(care ar fi consecintele) un SRL care nu a platit la timp (60 DE ZILE stipulat in contract) o factura la furnizor si plateste partial la un interval de zile( 10 zile) o anumita suma de bani,din factura platindu-se 60% din valoarea ei in decurs de 200 de zile.MULTUMESC
important e ca plateste. chiar daca partial.
Societatea poate fi actionata in judecata pentru neplata sumelor datorate si poate, daca exista o clauza de penalitati in contract, sa fie obligata si la plata penalitatilor de intarziere.
Actiunea in justitie poate atrage si obligarea la plata cheltuielilor de judecata supsortate de creditor - taxa de timbru, onorariu avocat, etc.