Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA- contract de prestari servicii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA- contract de prestari servicii

Buna ziua,
Sunt PFA cu norma de venit si vreau sa inchei un contract de prestari servicii cu o firma, in care suma este de fapt un comision din vanzarea unui produs (deci suma variaza de la luna la luna)-as avea cateva intrebari:
1)Cum as putea stipula aceasta modalitate de facturare/plata in contract (ca si clauze)?
2)Sunt obligata sa facurez in fiecare luna?(o factura/doua pe an sunt suficiente?)
3)In contract, este obligatoriu sa fie scris o perioada x pentru plata facturii (si eventual aplicarea unor penalitati in caz de neplata in intervalul respectiv)?
Va multumesc anticipat.
1.stipulati pur si simplu ca suma variaza in functie de serviciul prestat, comisioane si altele...
2.nu sunteti obligata sa facturati in ficare luna puteti specifica acest lucru la intelegerea intre parti puteti gasi si alte perioade de facturare , totul tine de intelegere la clauze in contract, sa fie agreeat de ambele parti;
3.pentru siguranta incasarilor in contract tb specificat datele care se platesc sumele facturate si majorarile de intarziere pentru siguranta dvs de prestator, este si proba in justitie pentru orice eventualitate