Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cont bancar la asociatiile de proprietari si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cont bancar la asociatiile de proprietari si comisioane la incasare

As dori sa stiu ce banci folositi pentru conturile asociatiilor dv.
Daca pana acum ma laudam cu banca mea Raiff acum au introdus un nou comision la incasare la ghiseu numit "comision suplimentar".
La noi nu exista incasari ci doar plata la ghiseul la banca sau transfer bancar.
Acestea erau comisioanele pana acum
[ link extern ] ...

Se pare ca singura solutie ar fi sa fac fiecarui proprietar delegatie sau sa schimb banca.
Multumesc
w_v_w_v, utilizator
Evident este mai rentabil de schimbat banca
Cum regulamentul forumului nu permite reclama,si inteleg sa respect regulamentul,nu pot fi postate cel putin 2 banci care ofera servicii fara comisioane suplimentare
Puteti trimite pe privat ca ma intereseaza si pe mine acest subiect.
Multumesc
Nu cred sa existe banci fara comision.
Ne puteti trimite mesaj privat sau sau sa postati modificati usor denumirea bancilor.
Noi avem cont la o banca unde platim un pachet de 30 lei/luna plus comisioane de 3-5 lei/operatiune (incasare sau plata). Nu platim comisioane daca viramentele se fac intre asociatie si oricine (persoana fizica sau juridica) daca si partenerul are cont in aceeasi banca si face ori facem plati ori incasari in (din) acestea.
Nu am auzit nici eu sa existe banci fara comisioane.
La noi la Raiff comisioanele erau cele de mai jos:
[ link extern ]
Am postat din nou linkul ca vad ca cel de sus nu mai merge.
10 lei pe luna pt 3 conturi
1 cont lei
1 cont euro
1 cont USD

Incasari interbancare 0lei
Comision depunere numerar 0%
Comision lunar acces plus imm 0 lei.
Pe langa aceste mai am si cont de card(50 lei pe an pt cont card) la care am asociat 2 carduri si internet banking gratuit.
Oferta era facuta de mine si colegii mei la momentul cind lucram acolo pentru asociatii de proprietari , /ONG si biserici.
Normal ca nu exista banci fara comisioane dar inocentii se joaca in continuare si posteaza asa orice tampenie le trece prin cap.

De curand 2 agentii nu toate le-au cerut comisione la locatarii.
Dupa ce le-am dat linkul cu oferta de la banca
[ link extern ]
sa citeasca si o agentie a spus ca restituie comisionul clientul daca merge inapoi la banca cu foaia si cealalta a spus ca nu se poate fara intrucat este un comision nou numit comision suplimentar.
Acum sa evit situatii de interpretare am facut delegatii tuturor celor care merg la ghiseu.
Am verificat ieri toate ofertele bancilor si la toate dadeam minim 7.5 lei (casa de economii si consemnatiuni )
[ link extern ]
si trebuia sa fac la fel delegatii tuturor ca altfel le lua depunatorilor la ghiseu comision desi pe site scrie ca este 0 la depunere.
Pe langa acesta comisioanele celelate depaseau cu mult pe cele actuale.
Cel mai grav la ei era comisionul intrabancar si interbancare.
La Raiff macar nu ia comision la ghiseu decat la unele agentii si interbancar si intrabancar este 0.
w_v_w_v, utilizator